ДОБРА ПРАКТИКА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
ICT for Health – ИНФОРМАЦИОННИТЕ ТЕХНОЛОГИИ В ПОЛЗА НА ЗДРАВЕТО
Демографските промени в региона на Балтийско море водят до увеличаване броя на пациентите в старческа възраст с хронични заболявания.Това поставя обществените здравни системи с постоянен или намаляващ брой лекари пред предизвикателството да се поддържа качествено здравеопазване в по- слабо населени райони. Концепцията за електронно здравеопазване може да помогне в тази ситуация, като базирани на информационните и комуникационните технологии (ICT) инструменти способстват за преодоляване на разстоянията и ускоряване на процесите. Пример за такива технологии е прехвърлянето на стойностите на кръвното налягане по интернет към лекуващия лекар.
За да влязат в помощ новите технологии, техните потребители трябва да ги приемат и да могат да работят с тях. За тази цел е нужен подходящ климат. Партньорите по проекта се фокусират първоначално върху пациенти с хронично заболяване на сърцето, но имат за цел и създаването на възможности за прехвърляне на резултатите и върху други групи пациенти.
Решения за домашни грижи, които включват проследяване на жизнени параметри като тегло и кръвното налягане през интернет и назначаване на навременна терапия, позволяват на възрастните хора по-дълго време да останат в домашна среда.
Често възрастните пациенти не са способни самостоятелно да преценят промените в жизнените параметри и да потърсят лекар. За решаването на този проблем партньорите по проекта разработват учебната програма “САЛУДА” . Тя е на шест езика и позволява на пациентите да имат уеб базирано пациентско досие, което се преглежда от лекуващия лекар. В рамките на проекта програмата е тествана.
Трансферът на знания е един от крайъгълните камъни на проекта. С множество конференции, семинари и уъркшопи целевите групи се информират за шансовете в електронното здравеопазване. С успех: в пилотния пуск на “SALUDA” 400 пациенти с хронична сърдечна недостатъчност и лекари в региона на Балтийско море тестват програмата.
Паралелно със “SALUDA” потребителите на уеб базирания учебен инструмент имат възможността да ползват личен здравен портал с разбираема медицинска информация. Порталът позволява на хронично болните пациенти да документират електронно своите здравни данни. Тъй като данните за здравето по този начин могат да станат известни и на други, е създадена голяма пространствена гъвкавост за потребителите.
Използването на електронните технологии в здравеопазването е друг елемент от проектните дискусии. Издадено е проучване на тема “Примери за добри практики за използване на ИКТ в здравеопазването и тяхната потенциална възможност за трансфер “, в което се разглеждат аспекти на трансфера като законодателство, политики, финансиране на здравеопазването, организационни рамкови условия, зависимост от оборудването, ниво на обученост на медицинските кадри, езикови и културни различия.
Проектът допринася за трансфера на знания към целевите групи и създава основа за тяхното използване и занапред. Освен това той инициира обществена дискусия за предизвикателствата пред регионите в условия на информационно общество и обезлюдяващи се райони.
Той се реализира от 9 партньора от Дания, Германия, Финландия, Литва, Полша, Норвегия, Русия, Швеция
Основна тема: демографска промяна
Цели: Засилване на знанията, уменията и приемането на технологиите в полза на електронно здравеопазване на фона на демографските промени
www.ictforhealth.net