ДОБРА ПРАКТИКА: Социални услуги
CIB – Градове в баланс
В обществените дискусии застаряването на обществото се квалифицира като тежест за социалните осигурителни и здравни системи. Често се пренебрегва факта, че по-старото поколение има знания и опит, които представляват значим обществен потенциал. За градовете на Северна Европа адаптирането на местните политики към нуждите и признаването на възможностите на застаряващото общество е една от най-важните задачи. Ето защо е толкова важно общините да се обърнат към нуждите на възрастните хора.
Подобряване на качеството на живот
Проектът Градовете в Баланс (ГБ) подобрява качеството на живот на възрастните хора. По-голямо качество на живот в напреднала възраст означава за ГБ: преместване на фокуса от опазване на здравето и грижите за възрастните хора към по-силна интеграция и работа. Направен е анализ на различни сектори и техния капацитет за интегриране на възрастни хора.
Създаване на места за обмяна на опит между поколенията
Създават се тъй наречените “Сребърни хъбове”. На тези места могат да се срещат възрастни и млади хора. Обменът на мнения може да става лично или виртуално. Този подход създава разбиране към различните начини и стилове на живот. Пример за това е “Старата грънчарница” в Кайзерслаутерн. В рамките на проекта тя се превръща в център за компетенции за всички поколения.
Интеграцията възможна
“Сребърно включване” е друг подпроект, който насърчава застаряващото население да продължи да играе определяща роля в обществото – на социално, техническо и финансово равнище. За тази цел е разработен ГБ инструмент с приложими стратегии и решения. Доброволческата работа на и с възрастни хора се поощрява. Направен е опит да се обхванат възможно повече сфери на ежедневието, стартирайки от работа с новите медии ( курсове за работа със смартфон), през проблема със социалната изолация и помощта за глухи и хора с увреден слух. Например, в Хаген се предлагат събития , в които деца, младежи и възрастните хора си правят изследвания, колко “стар” е слухът им. По този начин тийнейджърите развиват усещане за света на възрастните хора.
Използване опита на по-старото поколение
Някои от тях са твърде стари, за да се катерят по дървета, но са истински майстори в приготвянето на плодове. Други са твърде млади или неопитни да готвят сладко, но биха искали да се научат . Това е само пример от подпроекта “От плодовете до масата”, който показва потенциала в опита на по-старите поколения.
В много сектори на икономиката, чрез съвети и действия на по-старото поколение са направени значителни подобрения. В рамките на подпрект “Сребърна икономика ” е създадена къща на доброволците в Брюж, където млади и стари се събират за обмен на знания.
Използвайте успехите и предайте знанието
Не е достатъчно, ако успехите, постигнати от партньорите по проекта, останат в неговите рамки. Резултатите от проекта са обобщени в транснационална интерактивна програма за обучение за работа с доброволци, възрастни хора и промяна в нагласите, която вече се предлага от университета в Хаген.
Направени са и наръчници. Така други региони също могат да приложат постигнатото, включвайки възрастните хора в ползи за обществото.
Проектът се изпълнява от 11 партньора от Германия, Белгия, Великобритания и Холандия.
Повече за него: www.cib-online.eu